close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Pražské latrinálie, I. díl - Malá Ryba

3. března 2016 v 13:00 | Poletucha |  Travels
Jednou z věcí, která každému návštěvníkovi jakéhokoli veřejného místa, podniku nebo stravovacího zařízení utkví v hlavě, jsou toalety. Co nás nutí k tomu na nich vypisovat nekonečnou zásobu mouder, poezie, popěvků, nebo výmluvných ilustrací? Má to asi něco společného s vyprazdňováním. Pobavte se sbírkou pražských latrinálií.


Existují dva tipy lidí. Jeden rád při své návštěvě toaletního zařízení zanechá viditelný odkaz, ten druhý v nich zase shledává pravé poklady.

Latrinálie nejsou vůbec žádnou novinkou - naopak patří k nejstarší formě lidského literárního (ale i uměleckého) vyjádření na světě, to vše v jedinečné uzavřené formě čtyř stěn toaletních kabinek. I chytrá Wikipedie vám sdělí, že jde o "anonymní nápisy uveřejňované zejména na veřejných toaletách v hostinských, kulturních zařízeních, škol, atd". Za tímto účelem popisování stěn některé podniky dokonce na zeď vylepují volné tapety, tzn. latrinální deníky, které slouží pro účel svobodného zápisu. Lidé se chtějí projevovat a chtějí svá slova šířit do světa - ať už je to slovo nesoucí hluboký význam, nebo kosočtverec obdařený bohatým nákresem pubického ochlupení. Latrinálie jsou symbolem svrchované rovnosti - na onen záchod totiž opravdu usedne každý z nás! Rozhodující je dobře píšící fix a ždibec inspirace.

Dnes se můžete pokochat sbírkou pocházející z pražské studentské hospody/kavárny Malá Ryba. Pokud tenhle podnik znáte, sami dobře víte, jak místní toaletní psavci dokážou při první návštěvě doslova omráčit. Proto jsem nemohla odolat. Některé perly prostě potřebují své zvěčnění i na internetu (a správně jste pochopili, tohle sem hodlám přidávat pravidelně - je to bohulibá činnost, nemyslete si!).

Metamorfóza


Střet názorů


Potterovský průjem!


Život zachraňující návod


Láska


Čirá nasranost


Z Malé ryby je to (zatím) vše (kdo ví, co přinese budoucí nový nátěr?).
Pokud vás latrinálie zaujaly, tak si přečtěte můj starší článek o jedné z těch nejstarších, která oběhla celý svět. Klikněte zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama